14 listopada jak co roku obchodzimy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Edukacyjną Siecią Antysmogową. Również przy tym ekologicznym święcie skorzystaliśmy z materiałów udostępnionych przez tą instytucję. W tym roku z okazji Dnia Czystego Powietrza odbyły się warsztaty antysmogowe. Uczniowie obejrzeli film ESA, następnie rozwiązywali rebusy i krzyżówki, potem odbył się krótki happening uczniów przeciw zatrutemu powietrzu i smogowi. Każdy z nas może zrobić coś dla poprawy jakości powietrza!
12 października 2023 roku w ramach obchodów ErasmusDays2023 odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne związane z tematyką nowego, realizowanego projektu ERASMUS+. Uczniowie poznawali i dyskutowali na temat największych obecnie problemów ekologicznych świata, takich jak zmiany klimatu, globalne ocieplenie, brak wody, susze, anomalie pogodowe. Obejrzeli prezentację a następnie sami szukali sposobów pomocy naszej planecie, które sami mogą wprowadzić w życie. Spróbowali również rozwiązywać zadania i testy związane z ekologicznymi zachowaniami.
Klasa 2a oraz uczniowie zapisani do koła biologicznego wzięli udział w warsztatach z tworzenia mikro - lasu w szkle. Celem warsztatów było:
Przygoda z mikro - lasem dla dzieci jeszcze się nie skończyła, gdyż dzieci będą teraz obserwować wzrost rośłin w swojej klasie.
Nasza ZIELONA PRACOWNIA w telewizji!Zachęcamy do obejrzenia od 12 do 18 minuty!
20 i 21 kwietnia świętowaliśmy w szkole kolejny Dzień Ziemi. Na korytarzu i salach pojawiły się dekoracje, dzieci wysłuchały audycji dotyczącej naszej planety i największych zagrożeń dla niej. Na lekcjach przyrody uczniowie obejrzeli film o Dniu Ziemi, rozwiązywali quizy i malowali tematyczne kolorowanki. W klasie ósmej młodzież sama przygotowała lekcje o tym święcie - była prezentacja ze wskazówkami co mamy robić, aby oszczędzać zasoby naszej planety, była również praca w grupach nad testem znajomości Ziemi i problemów ekologicznych.
W zielonej pracowni w ramach obchodów Dnia Ziemi gościliśmy również uczniów z Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku. Młodzież brała udział w warsztatach biologiczno - ekologicznych. Goście oglądali różne preparaty mikroskopowe, mieli możliwość poznania pomocy dydaktycznych związanych z naszą planetą, dyskutowali także o problemach ekologicznych współczesnego świata.
27 marca odbyły się ciekawe warsztaty przyrodnicze dla uczniów klasy czwartej dotyczące Juliusza Rogera - znanego w naszym regionie niemieckiego lekarza i przyrodnika, z zamiłowania entomologa - zajmował się owadami, a w szczególności upodobał sobie śląskie chrząszcze, których odkrył i opisał około 400.Wcześniej wykonane zostały plakaty dotyczące życia i działalności Juliusza Rogera. Uczniowie w czasie warsztatów obejrzeli okazy chrząszczy zatopionych w pleksi, żywych na ekranie i pod mikroskopem. Zadaniem uczniów było odnalezienie cech wspólnych chrząszczy, różnic między nimi. Najbardziej zainteresował ich jeden z największych chrząszczy w Europie - jelonek rogacz. Następnie uczniowie pokolorowali obrazki najczęściej spotykanych chrząszczy. Tu największym powodzeniem cieszyła się nasza biedroneczka, która również jest chrząszczem.
10 marca naszą zieloną pracownię odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 50. Dzieci zostały najpierw przywitane przez naszą szkolną maskotkę - kotka Czesia, a następnie brały udział w zajęciach przyrodniczych zorganizowanych przez uczniów koła biologicznego. Maluchy obejrzały akwarium z rybkami, poznały żółwia Tuptusia, miały możliwość obejrzenia pod mikroskopem nogi komara, głowy pszczoły oraz innych ciekawych rzeczy. Starsi koledzy pokazali im budowę człowieka, jego szkieletu oraz narządów wewnętrznych. Dzieci oglądały również okazy zwierząt zatopionych w pleksi i pająków pod lupami. Na koniec przedszkolaki kolorowały różne dzikie zwierzęta i odpowiadały na zagadki z nimi związane. Cieszymy się, że również mali przyrodnicy z przedszkola mogli poznać naszą zieloną pracownię.
5 grudnia 2022 r. odbyło się oficjalne otwarcie zielonej pracowni Boguszowicka Oaza w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Rybniku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi:
Pan prezes WFOŚIGW – Adam Lewandowski
Poseł na Sejm – Mark Krząkała
Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury – Katarzyna Fojcik
Wizytator Kuratorium Oświaty – Grażyna Chachulska
Radni naszego miasta, dyrektorzy pobliskich placówek oświatowych i Rada Rodziców.
Goście zostali przywitani przez dyrektora Krzysztofa Zaika. Następnie przemawiał i symbolicznie przeciął wstęgę otwierając zieloną pracownię pan prezes WFOŚIGW wraz z Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Kultury.
Uczniowie pokazali prezentację multimedialną ze slajdami naszej szkoły oraz wszystkimi działaniami ekologicznymi, następnie odbył się pokaz kilku doświadczeń biologicznych i chemicznych. Goście otrzymali również symboliczne podarunki związane z otwarciem pracowni.
Na początku tego roku przystąpiliśmy do konkursu organizowanego przez WFOŚIGW w Katowicach - Zielona Pracownia Projekt 2022, jako laureaci tego konkursu dostaliśmy 10 000zł i zielone światło do drugiego konkursu Zielona Pracownia 2022. W tym konkursie również zostaliśmy docenieni i otrzymaliśmy nagrodę 40 000 zł na realizację Zielonej Pracowni –Boguszowicka Oaza. W maju na zamku w Ogrodzieńcu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Zielona Pracownia 2022. Znaleźliśmy się w gronie szkół laureatów, co nas niezmiernie ucieszyło, ponieważ dzięki temu udało nam się stworzyć pracownię przyrodniczo-ekologiczną, o której wcześnie można było tylko pomarzyć. Projekt i sama pracownia powstały dzięki staraniom nauczycielki biologii i przyrody pani Agnieszce Zaik.
Na bazie starej pracowni biologicznej powstała nowa zupełnie inna. Jest to pracownia przyrodnicza, w której znalazły się nowe stoliki i krzesła, nowy ekran multimedialny, komputer, mikroskopy i mnóstwo pomocy dydaktycznych do nauki przyrody, biologii, chemii, geografii. Sala uzyskała zupełnie nowy, typowo przyrodniczy wygląd. Jesteśmy dumni, że nasza młodzież może się uczyć w tak nowoczesnych warunkach.
Naszą zieloną pracownię nazwaliśmy Boguszowicką Oazą, ponieważ szkoła znajduje się w dzielnicy Rybnika - Boguszowice. Oaza ma być miejscem nie tylko nauki, ale również spotkań z naturą, odpoczynku oraz odkrywania talentów i pasji. Chcemy, aby uczniowie, samodzielnie i z pomocą naszych nauczycieli uczyli się badać, eksperymentować, planować, przewidywać, stać się młodymi naukowcami, którzy sami docierają do wiedzy, szukają odpowiedzi na nurtujące pytania. Pragniemy by poznawali przyrodę, jej prawa i tajemnice, uczyli się o niej, dbać o nią i ją chronić.