W naszej szkole w roku szkolnym 2024/2025 realizowany jest program profilaktyczny "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW". Bezpośrednimi odbiorcami programu są uczniowie i uczennice naszej szkoły, a pośrednimi – nauczyciele oraz rodzice. Program ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego podejmowanych zgodnie ze scenariuszem w czasie godzin wychowawczych których zadaniem jest otwarta rozmowa o zdrowiu psychicznym, w tym wzmocnienie poczucia sprawczości wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz pierwsza pomoc psychologiczna (PPP) – w pierwszym półroczu; oraz higiena cyfrowa i bezpieczeństwo w sieci – w drugim półroczu.
Po realizacji programu profilaktycznego autorzy programu oczekują, że uczniowie i uczennice:
1. Będą umieć mówić dorosłym o tym, co czują i co przeżywają.
2. Zdecydują się pójść do psychologa, aby porozmawiać o tym, co czują, jeśli zajdzie taka potrzeba.
3. Będą wiedzieli, jak pomóc innej osobie, gdy poczuje smutek lub strach, z którym sobie nie radzi.
4. Będą umieli zauważyć, że ktoś z ich kolegów lub koleżanek ma problem ze swoimi emocjami i sobie z nimi nie radzi, a następnie będą umieli z nimi porozmawiać.
5. Będą wiedzieli, jak unikać zagrożeń świata online.
6. Będą lepiej wiedzieli, jak sprawdzać, czy informacje, które znajdą w internecie, są prawdziwe.
7. Będą bardziej uważni na przekraczanie granic w środowisku offline i online. 8. Będą bardziej uważni na utrzymanie równowagi między czasem spędzonym w internecie a zdrowym snem, aktywnością fizyczną, edukacją, relacjami w środowisku offline czy zdrową dietą.
9. Będą lepiej rozpoznawać swoje granice.
10. Będą lepiej zauważać swoje potrzeby.
11. Będą lepiej rozumieć, jakie emocje przeżywają.
12. Będą częściej mówić dorosłym o tym, co czują i co przeżywają
Program Godzina dla MŁODYCH GŁÓW realizowany jest w sposób ciągły w roku szkolnym przez 10 miesięcy; rozpoczynamy realizację w październiku (tutaj przeprowadzona zostanie anonimowa ankieta ewaluacyjna wśród społeczności szkolnej (uczniowie). Koniec programu przewidziany jest na czerwiec, w tym czasie także przeprowadzona zostanie anonimowa ankieta ewaluacyjna. W każdym miesiącu realizatorzy (wychowawcy poszczególnych klas) przeprowadzą jedną lekcję wychowawczą w ramach programu zgodnie z tematyką w nim zawartą. Liderem programu w naszej szkole jest psycholog Milena Mazur.
Link do ankiety:
https://badania.embis.com.pl/index.php?r=survey/index&sid=251368&token=262360&lang=pl