Październik - Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

2024-10-20
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month). Ogólnoeuropejska kampania, znana jako ECSM, organizowana jest przez ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce kampanię koordynuje NASK PIB

Złośliwe oprogramowanie, często infekuje urządzenia przez zwykłe, codzienne działania – klikanie w linki, otwieranie załączników czy odwiedzanie zainfekowanych stron internetowych. Dlatego zasada „Pomyśl, zanim klikniesz” jest kluczowa w ochronie przed cyberzagrożeniami.

Ostrzeżenie przed phishingiem
Zwracaj szczególną uwagę na niespodziewane e-maile, linki, wiadomości tekstowe, które mogą zawierać złośliwe załączniki lub linki do spreparowanych przez przestępców stron internetowych.

Zabezpiecz swoje urządzenia mobilne hasłem, PIN-em lub za pomocą biometrii.

Pamiętaj, aby zawsze przy tworzeniu nowych haseł stosować się do odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
Hasło powinno być m.in.: silne, liczące CO NAJMNIEJ 14 znaków, zawierające małe i duże znaki, a także unikatowe, zgodnie z regułą „jedno hasło = jedno konto".

Oszustwa mogą dotyczyć m.in.:

 · Leczenie nieistniejącej osoby – na platformach społecznościowych mogą pojawiać się apele o pomoc finansową m.in. na wsparcie w kosztownym leczeniu lub zakupie specjalistycznego sprzętu medycznego dla osoby/dziecka w potrzebie.

· Zbiórki na fikcyjne cele – niektórzy oszuści wykorzystują chęć wspierania ofiar w trudnych sytuacjach życiowych, np. konfliktu zbrojnego, wypadku, pożaru mieszkania.

· Zbiórki na rzecz zwierząt – przestępcy posługują się również akcjami, których celem jest pomoc na rzecz cierpiących zwierząt. Często używają do tego drastycznych zdjęć lub filmów, które nie tylko przyciągają uwagę, ale przede wszystkim wywołują skrajne emocje, w tym także chęć udzielenia natychmiastowego wsparcia.

5 złotych zasad weryfikacji

1. Zweryfikuj, czy źródło informacji jest wiarygodne

2. Sprawdź prawdziwość i logiczność przedstawionej sytuacji

3. Upewnij się, czy informację potwierdza inne źródło

4. Odróżnij opinie autora od faktów

5. Przyjrzyj się uważnie materiałom audiowizualnym

Źródło: https://bezpiecznymiesiac.pl/

 

Godło Polski Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach