Zawody sportowe- ergometry wioślarskie, rowery stacjonarne.

2024-10-15
.

W dniu 15.10.2024 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 im. Czesława Miłosza w Rybniku odbyły się zawody sportowe, w których uczestnicy rywalizowali na ergometrach wioślarskich i rowerkach stacjonarnych.

W rywalizacji wzięło udział 103 uczniów z dwóch szkół SP 18 oraz SP 36.

Sprzęt na zawody został dostarczony przez organizatorów i jednocześnie prowadzących imprezę – Stowarzyszenie Olimpijskie WygrywaMy, którego założycielką jest medalistka Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 (srebro), Rio 2016 (brąz), mistrzyni świata i Europy - Agnieszka Kobus – Zawojska. Medalistce towarzyszyli Maciej Zawojski, Jan Srebro oraz rewelacyjny komentator Mateusz Ligęza.

Celem imprezy było:

- Propagowanie idei olimpijskiej oraz wzmacniania cech charakteru niezbędnych do pokonywania własnych ograniczeń.

- Promocja sportu i idei olimpijskich.

- Promocja zdrowia.

- Popularyzacja aktywności fizycznej.

- Wspieranie rozwoju osobistego.

- Krzewienie ducha Fair Play.

- Budowanie świadomości odpowiedzialności społecznej.

Wyścigi odbywały się na dystansie 1000m na ergometrach wioślarskich i 1000m na rowerach stacjonarnych w systemie sztafetowym. Każda sztafeta składała się z 4 osób (dwie dziewczynki, dwóch chłopców). Zmiany w sztafetach odbywały się bez zatrzymania licznika co 250m. Sztafety rozpoczynały wyścig na ergometrach wioślarskich pokonując dystans 1000m. Po pokonaniu pełnego dystansu na ergometrach wioślarskich można było zmienić sprzęt na rowery stacjonarne, gdzie również było do pokonania 1000m w systemie sztafetowym, ze zmianami co 250m.

W kategorii klas V zwyciężył zespół z SP 36 w składzie: Szuryn Paulina, Cichos Amelia, Wilk Bartosz, Salamon Maksymilian.

W kategorii klas VI najlepszy okazał się zespół z SP 36 w składzie: Turczyk Lena, Rasińska Lena, Kuna Jakub, Młynarczyk Krzysztof.

W kategorii klas VII I miejsce zajął zespół z SP 18 w składzie: Jankowska Amelia, Papryc Oliwia, Piksa Karol, Ivan Raichuk. Zespół okazał się najlepszy i pobił Rekord Polski pokonując dystans 1000 m na ergometrze wioślarskim i 1000 m na rowerku stacjonarnym w czasie 5,43,0.

W kategorii klas VIII na I miejscu uplasował się zespół z SP 36 w składzie: Poręba Anna, Kisiel Natalia, Kisiel Karol, Franciszek Kwiendacz.

Zwycięzcy mieli okazję stanąć na podium i zostali udekorowani pięknymi medalami przez samą Mistrzynię. Każdy zespół otrzymał również pamiątkową stauetkę.

W zawodach wzięli udział także uczniowie klas IV oraz nauczyciele wraz z uczniami, którzy mieli ochotę kolejny raz porywalizować.

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za aktywny udział i gratulujemy sukcesów. Jesteśmy pewni, że wszystkie cele imprezy zostały zrealizowane a uczniowie zdobyli nowe doświadczenia i świetnie się bawili.