Uczniowie klasy 3a i 3b byli na wycieczce w Domu Kultury „Zameczek” w Czernicy

2024-10-06
torby wykonane własnoręcznie

4 października 2024r. uczniowie klasy 3a i 3b byli na wycieczce w Domu Kultury „Zameczek” w Czernicy. Mieli tam okazję przybliżyć sobie wiedzę o historii Śląska, a także poznali legendy związane z tym regionem, których bohaterami są beboki, strzygi, utopce, zmory. Dawniej omy i starziki straszyli bajtle tymi postaciami. Poznali też skarbnika, który był mieszkańcem kopalń i strzegł skarbów. Zwrócono również uwagę dzieci na patronkę górników – św. Barbarę, a także przypomniano jak wygląda strój galowy górnika. Następnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, w ramach których uczniowie własnoręcznie malowali na płóciennych torbach poznane postaci. Torby te uczniowie zabrali do domu jako jedną z pamiątek z wycieczki. Następnym punktem było przekazanie dzieciom przepisu na kluski śląskie, a także każde dziecko mogło kulać takie kluski. Po poczęstunku dzieci powróciły do wykonania pracy plastycznej na krążku drewna. Była to również tematyka związana ze Śląskiem, a konkretnie z pracą górników.
Wycieczka była udana, wróciliśmy zadowoleni z zakupionymi również pamiątkami.