Mobilność uczniów Erasmus+ Malta 2024

2024-05-14

Uczniowie naszej szkoły przed szkołą partnerską na Malcie prezentujący materiały promujące miasto Rybnik

Mobilność Erasmus+ uczniów i nauczycieli SP36 na Malcie

Pierwsze dni pobytu w relacji Filipa i Igora:

Nasza przygoda rozpoczęła się z soboty na niedzielę 5 maja 2024 roku, kiedy po zbiórce ok. północy wyjechaliśmy na lotnisko we Wrocławiu. Na lotnisku wszystko poszło spokojnie, tak naprawdę jedyny moment kiedy staliśmy w kolejce to gdy wsiadaliśmy do samolotu. Lot też przebiegł bez żadnych zakłóceń, było to dobre miejsce do snu, którego każdemu brakowało. Po przybyciu na Maltę dojechaliśmy do naszego apartamentu w St. Julian's. Mogliśmy po raz pierwszy podziwiać  panoramę Malty. Oddaliśmy bagaże do jeszcze sprzątanego dla nas hotelu i od razu udaliśmy się na plażę. Po zakwaterowaniu i obiedzie ponownie udaliśmy się nad brzeg morza. Wróciliśmy i poszliśmy spać. Kolejnego dnia bardzo wcześnie rano wstaliśmy i pojechaliśmy autobusem do szkoły San Gorg Preca College, Floriana Primary School. Wysłuchaliśmy apelu, uczestniczyliśmy w porannej rozgrzewce, a także mogliśmy posłuchać śpiewanego przez uczniów maltańskiego hymnu. Po krótkiej integracji z uczniami, oprowadzeniu po szkole pojechaliśmy wraz z uczniami klasy 6 na wspólną wycieczkę do historycznych ruin Hagar Qim, gdzie mogliśmy podziwiać pozostałości megalitycznych świątyń, starszych niż egipskie piramidy. W trakcie zwiedzania dano nam zadania, które rozwiązywaliśmy na podstawie nowo nabytych wiadomości. Mieliśmy również okazję na porozmawianie i osobiste poznanie uczniów, z którymi korespondowaliśmy przed przyjazdem na Maltę. Po powrocie mogliśmy zażyć morskich kąpieli i zrelaksować się na plaży. Wieczorem wspólnie przygotowaliśmy obiadokolację.

Po dwóch dniach pobytu możemy stwierdzić, że Malta jest pięknym i unikatowym miejscem. Dobrze się tutaj odnajdujemy, bez problemu komunikujemy się w języku angielskim i polecamy odwiedzenie tego miejsca samemu.

Kolejne dni pobytu w relacji Franka i Daniela:

Przez ostatnie dwa dni udało nam się zwiedzić wiele pięknych miejsc, a także uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach w naszej maltańskiej szkole:  w lekcji wychowania fizycznego, języka hiszpańskiego, języka angielskiego, zajęciach kulinarnych i kulturoznawczych. Podczas lekcji wychowania fizycznego poznaliśmy wiele zabaw ruchowych. Najbardziej spodobały nam się rozgrywki z frisbee. Ciekawym doświadczeniem dla nas było uczestnictwo w szkolnym apelu online, który poświęcony był m.in. patronowi szkoły, którym jest San Gorg Preca, a także stuleciu miasta Floriana. Na lekcjach językowych tematyka związana była z jedzeniem oraz zdrowym odżywianiem. Poznaliśmy też przepis na to jak przygotować kanapkę z maltańskiego chleba Ftira i według tych instrukcji samodzielnie przygotowywaliśmy kanapki z tuńczykiem, pomidorem, oliwkami i miętą. Próbowaliśmy też maltańskich przekąsek pastizzi z serem ricotta lub groszkiem oraz piliśmy maltański napój Kinnie. Po zakończeniu wizyty w szkole udaliśmy się do miasteczka Marsaxlokk, rybackiej wioski ze słynnymi łódkami Luzzu. Tam też można było zobaczyć stragany z lokalnymi przysmakami czy rękodziełem. Ponadto zaprezentowaliśmy naszym maltańskim kolegom nasz kraj, miasto i szkołę. Obdarowaliśmy ich polskimi i śląskimi słodyczami i pamiątkami, które bardzo im się spodobały. Zwiedziliśmy też razem z nimi stolicę Malty, Vallettę gdzie zapoznaliśmy się z maltańską kulturą i historią. Po codziennych zajęciach w szkole szliśmy na plażę gdzie odpoczywaliśmy i integrowaliśmy się.

Podróżowaliśmy po najpiękniejszych zakątkach Malty, i widzieliśmy takie piękne miejsca jak: pierwsza stolica Malty - Mdina i majestatyczne klify Dingli. I tak oto  spędziliśmy następne dni naszej przygody.

Ostatnie dni pobytu w relacji Natalii i Zosi:

W ostatnich  dniach naszego wyjazdu pożegnaliśmy się z naszymi  przyjaciółmi z Malty oraz otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie Erasmus +. W wolnym czasie wybraliśmy się  w rejs statkiem na wyspę Gozo, Comino i do Błękitnej Laguny. Po wyspach przemieszczaliśmy się dwupiętrowym autobusem, z którego dachu mogliśmy podziwiać widoki. W trakcie pobytu na wyspach poznaliśmy lokalną kulturę, kuchnię, tradycyjną architekturę i przyrodę. W Błękitnej Lagunie pływaliśmy w wodzie i relaksowaliśmy się na kamienistej plaży. Wróciliśmy statkiem do San Gilian. Wzięliśmy udział w konkursie plastycznym "Malta moimi oczami". Dostaliśmy upominki z Malty upamiętniające czas przeżyty razem. Podczas naszego ostatniego dnia wybraliśmy się na piaszczystą plażę w Golden Bay. Spędziliśmy tam miły czas opalając się, grając w gry i oczywiście pływając. W trakcie pobytu na plaży udaliśmy się do restauracji przy morzu gdzie zjedliśmy pyszny posiłek. Po powrocie do naszego hotelu zjedliśmy kolację oraz podsumowaliśmy naszą wiedzę w quizie kahoot. Po kolacji zaczeliśmy się pakować. Po pakowaniu spędziliśmy ostanie chwile na miłych rozgrywkach.

Podsumowując był to bardzo ciekawy wyjazd. Na pewno cała nasza grupa zapamięta go na długo. W czasie wyjazdu dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat kultury, historii Malty, zawiązaliśmy nowe przyjaźnie, rozwinęliśmy kompetencje językowe, rozwinęliśmy swoją samodzielność, zaradność i funkcjonowanie w grupie.

Cała nasza szóstka chciałaby podziękować za daną nam szansę i za miło spędzony czas. Uważamy, że warto realizować projekty programu Erasmus + i brać w nich udział.