Wycieczka 3-dniowa klas siódmych do Srebrnej Góry - śladami XVIII wiecznych fortów.

2024-04-07
Zdjęcie grupowe uczniów podczas wycieczki do Srebrnej Góry

Wycieczka 3-dniowa klas siódmych do Srebrnej Góry - śladami XVIII wiecznych fortów


W dniach 3 – 5 kwietnia 2024 roku klasy 7a i 7c wraz z opiekunami udały się na wycieczkę aby zwiedzić tajemnicze zakątki Srebrnej Góry i Gór Sowich.

Podczas pierwszego dnia wycieczki obie klasy wyruszyły na wyprawę pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej, na spływ pontonowy Przełomem Bardzkim. Było to nie lada wyzwanie i dla większości uczestników nowe doświadczenie.  Podczas spływu grupy uczyły się współpracy, manewrowania pontonem, podziwiały piękno przyrody, dobrze się bawiły i bezpiecznie wróciły do celu. Po zakończeniu spływu pontonowego uczniowie przystąpili do rozwiazywania różnych zagadek w Folwarku Szyfrów. Była to historia Dolnego Śląska w interaktywnej zabawie przeniesionej rodem z gier komputerowych. Uczniowie przemieszczali się po różnych komnatach, a każda z nich, była opowieścią, której uczniowie byli głównymi bohaterami i musieli wykazać się sprytem, spostrzegawczością, logicznym myśleniem i przede wszystkim, działać zespołowo. Po intensywnym dniu cała grupa udała się do pensjonatu Sokółka na pyszny posiłek i wieczorny relaks oraz integrację między klasową w pokojach.

Drugi dzień wycieczki upłynął na emocjonujących zjazdach tyrolką. Uczestnicy poznali podstawy alpinistyki, zapoznali się ze sprzętem wspinaczkowym i technikami asekuracji i spróbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej. Oprócz zajęć alpinistycznych uczniowie korzystali z pięknej pogody i zabaw na świeżym powietrzu. Po przerwie obiadowej,  wszyscy uczestnicy wycieczki, w towarzystwie żołnierza regimentu pruskiego, wyruszyli na zwiedzanie Twierdzy Donjon. Dzięki fantastycznym opowieściom przewodnika grupa poznała historię największej górskiej twierdzy w Europie, ciekawostki o życiu w koszarach, najciekawsze zakątki miasteczka. Ten intensywny dzień zakończyło wspólne ognisko i pokaz strzału z broni czarnoprochowej.

Trzeciego dnia wycieczki, uczestnicy podzieleni na trzy konkurujące grupy, wyposażeni w mapę oraz instrukcję wzięli udział w miejskiej grze terenowej „10 srebrnych talarów” i musieli odnaleźć i zebrać jak największą liczbę srebrnych talarów, które ukryte były na terenie miasteczka. Jednej z grup udało się zebrać wszystkie talary, co nie było taką łatwą sprawą i zdarzało się, jak wspominał nasz gospodarz, dosyć rzadko. Wymagało to dobrej współpracy, organizacji grupy, łączyło się także z dużym wysiłkiem fizycznym. Podczas gry uczniowie rozwiązywali zagadki logiczne, pytali mieszkańców o wskazówki i orientowali się w zabytkowej zabudowie starego miasteczka górniczego. Po udanej i dosyć wyczerpującej grze miejskiej cała grupa udała się do pensjonatu na obiad, a po posiłku nastąpiło wykwaterowanie i pożegnanie. W dobrych nastrojach ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Program wycieczki był bardzo atrakcyjny, uczniowie aktywnie i ciekawie spędzili czas. Pogoda dopisała, kuchnia była doskonała, gospodarze mili i serdeczni, a wspomnienia niezapomniane. To jest jedno z tych miejsc, do których uczniowie naszej szkoły z pewnością będą wracać.

A tak wspominają wycieczkę uczennice:

„Podobały nam się najbardziej gry terenowe, spływ pontonami. Ciekawe też były pokoje pełne zagadek. Podobało nam się też to, że trafiłyśmy na zgrane grupy, umieliśmy razem współpracować, poznaliśmy także bardzo ciekawe ciekawostki o historii Polski. Załapałyśmy kontakt z kilkoma osobami i fajnie spędziłyśmy czas.”
Kaja i Maja kl. 7a

„Nasz wyjazd na wycieczkę trzydniową bardzo nam się podobał. Jedzenie w hotelu było w porządku, a pokoje były czyste. Najlepszą atrakcją tego wyjazdu, naszym zdaniem to wycieczka do Twierdzy. Fajnym pomysłem był wyjazd z dwoma klasami, ponieważ przez to mamy nowych znajomych! Ogółem bardzo nam się podobało i nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki!”
Iga i Maja kl. 7a

„Ta wycieczka nauczyła mnie współpracy, nie tylko z przyjaciółmi, ale i z osobami, z którymi nie mam na co dzień styczności. Gra terenowa, wspólna kolacja przy ognisku, spływ pontonowy, to były najlepsze momenty podczas tej wycieczki. Bardzo mi się podobało i mam nadzieję, że powtórzymy to niedługo w takim samym składzie”
Natalia kl. 7c

 

Godło Polski Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach